czwartek, 17 stycznia 2019

Domowy Zielnik - SOSNA

Sosna, znamy ją dobrze...
akwarela karto_flanej

...zapewne w maju korzystacie z jej dobrodziejstw i przygotowujecie syrop z młodych pędów sosny? (Przepis i więcej informacji TUTAJ<klik>)

A tu zdjęcie z domowych zapasów syropków sosnowych Asi B.A wiecie, że zimą, właśnie teraz, także nam oferuje wiele dobrego? Te maleńkie pączki sosnowe  <klik>, możecie sobie nazbierać podczas spacerów i żuć niczym gumę do żucia. Zawiera witaminę C, działa stymulująco dla układu odpornościowego. Jak zawsze w takim okresie, gdy łatwiej o przeziębienia i choroby układu oddechowego, natura przychodzi nam z pomocą.
tynka korzysta z zimowych pędów, dodając je do herbatek albo jako żywiczną "przyprawę" np.do pysznego twarożku: drobno posiekane pączki sosny, świeży koperek, natka pietruszki zielona cebulka, twarożek i śmietana oraz sól do smaku:


Po długich zimowych spacerach możemy się rozgrzać za pomocą herbatki z igliwia/pędów sosny <klik>

lub dodać świeże pcążki sosny do kąpieli, albo zrobić domowy tonik 

zdjęcie - źródło <klik>

 (przepisy znajdziecie tutaj <klik>)

Sosna przyda się również przy zapaleniu oskrzeli, wtedy warto zrobić sobie piętnastominutową kąpiel w wywarze z sosnowego igliwia.

Poza tym nie da się ominąć sosny przy planowaniu zimowych dekoracji i bukietów, nawet ślubnych.

Lola wyszukała dla Was kilka inspiracji z Internetu

5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe inspiracje! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dyrop z sosny popijamy ale jakos przyprawę do twarożku?! Tego nie znałam , dzieki !

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieki za przepis, moja babcia robi mi zawsze spory zapas syropku sosnowego, ja nie mam pojęcia jak odróznić sosnę od świerku. Czy to nie ma różnicy czy z tego nazrywamy czy z tego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że o właściwościach świerku tyle nie słyszałam... Myślę, że najlepiej - zgodnie z przepisami- zrywać pąki sosny, a o świerku to jeszcze poczytam ;)

   Usuń
  2. Herbatki etc. można robić z różnych rodzajów iglaków. Natomiast najbardziej znany i powszechny jest syropek z majowych pędów sosny...którą łatwo odróżnić od innych drzew...ma długie igły, szyszki kształtne nieco beczułkowate...teraz możemy zbierać pączki-znajdują się na końcach gałęzi. Są wielkości "tic taka". W maju zbieramy pędy. Pozdrawiam

   Usuń