środa, 16 stycznia 2019

Kreatywne czytanie- Catherine Thimmesh "Dziewczęta myślą o wszystkim".


Twoje dziecko interesuje się wynalazkami, patentami, ulepszeniami? To może być pozycja dla niego! Książka jest napisana z myślą o dziewczynkach, ale myślę, że mogą ja również przeczytać chłopcy. W książce przedstawione są historie kilkunastu odkrywczych wynalazków, które znalazły zastosowanie w życiu codziennym (papierowe torby, ciasteczka z kawałkami czekolady, wycieraczki samochodowe...), ale nie tylko (kosmiczny zderzak, kompilator komputerowy...) Są to także historie ich wynalazczyń, bowiem nie brak w książce szczegółów ciekawostek historycznych i z życia prywatnego bohaterek. To wynalazki najnowsze, jak i te, które liczą sobie kilkadziesiąt, czy ponad sto lat. Szeroki przekrój omawianych prac może zainteresować każdego. 
Myślę, ze historie mogą wciągnąć dzieci, są napisane prostym, zrozumiałym językiem, a jednocześnie z zainteresowaniem się je czyta, chcąc się dowiedzieć, co dalej.
Szczególny plus należy się tej pozycji za ilustracje Melissy Sweet, w postaci niecodziennych kolaży, które moim zdaniem świetnie obrazują proces twórczego myślenia. Książka zawiera także wiele przydatnych dodatków: słowniczek, kalendarium, potrzebne adresy urzędów patentowych, indeks, co jeszcze bardziej może zainteresować dziecko i rozbudzić jego wyobraźnię. Na koniec jest także zachęta do przejęcia pałeczki, a więc kolej na Twoje dziecko! Może drzemie w nim mały wynalazca?
Szczerze polecam. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i s-ka.

2 komentarze: